مراقبت از پوست

همه چیز درباره ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب را بشناسید

کرم های ضد آفتاب یا کِرِم آفتاب،کرم هایی هستند. که استفاده از آنها سبب محافظت از پوست در برابر اشعه مضر فرابنفش خورشید می‌شود. و می‌تواند به جلوگیری از سرطان پوست کمک ‌کند.نور آفتاب دارای اثرات مضری نیز هست .که با استفاده از کرم های ضد آفتاب. از پوست خود در برابر این تشعشعات مضر محافظت می کنید. کرم های ضد آفتاب انواع مختلفی دارد .و می تواند به صورت  لوسیون، اسپری، ژل یا سایر. داروهای موضعی وجود داشته باشد که تفاوت این ضد آفتاب ها در فرمولاسیون آنهاست. و به نوعی همه ی آنها در صورت مصرف درست. تا حدود زیادی مانع از رسیدن اشعه فرابنفش آفتاب به سطح پوست می گردد. و از تاثیرهای مخرب این تشعشعات بر پوست جلوگیری می کند .

 

شرایط استفاده کرم های ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب برای هر نوع پوست.و در هر شرایط آب و هوایی وقتی. که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارید. ضروری است و حتما به این نکته توجه داشته باشید .که خطر ابتلا به سرطان پوست صرف‌نظر از سن، جنسیت و نژاد .برای هر کسی وجود دارد.تحقیقات جدید نشان داده کرم های ضد آفتاب.

از بیماری های خطرناک دیگری نیز که منشا آن تابش مستقیم نور خورشید. و اشعه های فرابنفش بر سطح پوست است .جلو گیری می کند.

ضد آفتاب و بیماری ها

از جمله این بیماری ها جلوگیری از ابتلا. به عارضه ملانوما و همینطور کارسینوم سلول-سنگفرشی یا سرطان سلول سنگفرشی است .که کرم های ضد آفتاب از آنها پیشگیری می کند. همچنین شواهدی از تاثیر ضد آفتاب ها بر پیشگیری از سرطان سلول پایه‌ای نیز وجود دارد.

نباید از این نکته نیز غافل شد. که برخی از ترکیبات کرم های ضد آفتاب. از جمله اکسی‌بنزون از عناصر مخرب محیط زیست. به شمار می رود و زیست موجودات دریایی و آبزیان را مختل می کند. و این موضوع سبب شد استفاده از کرم ضد آفتاب در برخی کشور ها. با جاذبه گردشگری دریایی ممنوع اعلام شود .

 

ضدآفتاب

عملکرد کرم های ضد آفتاب

کرم های ضدآفتاب همانطور که در ابتدای متن به آن اشاره شد. از اثرات منفی نور خورشید بر پوست جلوگیری می کند. یکی از این اثرات منفی اشعه ماوراءبنفش است .که طول موج خاصی از نور خورشید محسوب می شود. که خود به دو نوع A و B طبقه بندی می شود.

اشعه ماوراءبنفش نوع B. باعث ایجاد آفتاب سوختگی می شود. و بر روی لایه خارجی پوست یعنی اپیدرم تاثیر می گذارد.(uvB)

اشعه ماوراءبنفش نوع A. به نواحی عمقی‌تر پوست نفوذ می‌کند. و می‌تواند باعث آسیب‌های شدیدتری در پوست شود.و ویژگی خطرناک فرابنفش نوع A این است. که از شیشه هم عبور می‌کند.(uvA)

هم نوع A و هم نوع B باعث تخریب کلاژن پوست. و همچنین ساخت رادیکال‌های آزاد. و مهار مکانیسم‌های ترمیم پوست. می‌توانند باعث ایجاد کک‌ومک. چروک و از همه مهم‌تر سرطان پوست شوند.

اثرات مخرب نور خورشید

اثرات مخرب نور خورشید ممکن است. کار شما را به درمان های پوستی. تجهیزات پزشکی و حتی عمل های جراحی وادارکند. اگر می خواهید در برابر خورشید محافظت شوید. باید از کرم ضد آفتاب خوب استفاده کنید. اگر می خواهید کاملاً از اشعه ی فرابنفش خورشید. در امان باشید. از کرم ضد آفتابی استفاده کنید .که در برابر هر دو نور فرابنفش UVB و UVA از پوستتان محافظت کند.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا. و مرکز بین‌المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی. اشعه ماوراء بنفش خورشید .و دیگر منابع مصنوعی مانند دستگاه‌های برنزه‌ کننده و لامپ‌های خورشیدی. را به عنوان عوامل سرطان‌زا معرفی کرده‌اند.

اگر علاقمند به تغییر رنگ پوست خود هستید. همیشه به یاد داشته باشید. که هیچ راه ایمنی برای برنزه کردن وجود ندارد. هر زمان که شما اقدام به برنزه کردن می‌کنید. به پوست خود آسیب زده‌اید. این کار باعث پیری زودرس پوست می‌شود. و خطر ابتلا به انواع سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

توان کرم های ضد آفتاب

توان کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری از نفوذ اشعه uv A&B خورشید به پوست استفاده می شود. که هرکدام از ضد آفتاب ها با توجه به ترکیبات. و نوع محصول توان مشخصی دارد .توان ضد آفتاب ها در محافظت از پوست در برابر تشعشعات مضرنور آفتاب با واحدSPF.

(Sun Protection factor) بیان می‌شود.ضد آفتاب ها دارای درجه محافظت در برابر آفتاب (SPF) هستند که بخشی از اشعه ماورا بنفش که تولید کننده آفتاب سوختگی هستند را جلوگیری می کند. به طور مثال SPF15 به این معناست که ۱⁄۱۵ از اشعه سوزاننده پوست را از طریق ضخامت توصیه شده ضد آفتاب عبور می دهد. سایر سیستم های درجه بندی میزان محافظت در برابر اشعه UVA غیر سوزان را نشان می دهند. با توجه به فرمولاسیون کرم ضد آفتاب اکثریت این محصولات .تا ۳ سال موثر هستند و در غیر این صورت مشکوک هستند.  آن دسته از محصولات که تاریخ انقضا دارند و در طول تاریخ می توانید استفاده کنید.

 

SPF

 

چه نوع کرم ضد آفتابی باید استفاده کرد؟

شاید انتخاب از بین تنوع های فراوان ضد آفتاب .موجود در بازار کار سختی بنظر برسد.در این شرایط با دانستن چند نکته می توان تصمیم بهتری. در انتخاب کرم ضد آفتاب داشت . آکادمی درماتولوژی آمریکا برای یک ضد آفتاب خوب. را ویژگی‌های زیر تعریف می‌کند:

 • طیف گسترده باشد و از پوست .در برابر اشعه‌های UVA و UVB محافظت کند.
 • دارای spf 30 یا بالاتر باشد،
 • در برابر آب مقاوم باشد.

پس می توان نتیجه گرفت ضدآفتاب‌هایی که ویژگی‌های فوق را داشته باشند .از پوست شما در مقابل آفتاب سوختگی.پیری زودرس پوست و سرطان پوست محافظت می‌کند.پس بهتر است که در انتخاب ضد آفتاب برای پوست. خود حتما ویژگی های فوق رو در نظر بگیرید .با این حال به این نکته نیز توجه کنید .که حتی بهترین ضد آفتاب هم به تنهایی نمی‌تواند .به طور کامل از پوست شما محافظت کند.

 

کرم ضدآفتاب با SPF بالا یا پایین‌؟

از مهمترین دغدغه ها هنگام خرید .و انتخاب ضد آفتاب SPF ضد آفتاب مورد نظر است. حال این سوال پیش می آید. که هرچه این عدد بالاتر باشد .نشانه عملکرد بهتری است. و یا هرچه پایین تر باشد؟ متخصصان پوست ا.ستفاده از ضدآفتاب‌هایی با SPF حداقل ۳۰. را توصیه می‌کنند. که مانع برخورد ۹۷ درصد از اشعه UVB با پوست می‌شود.

برای انتخاب ضد آفتاب خوب .در ابتدا لازم است مفهوم بالا یا پایین بودن SPF را بدانید. هرچه SPF کرم بالاتر باشد. درصد بیشتری از اشعه‌های خورشید را مهار می‌کند. یا به عبارت دیگر هرچه SPF بالاتر باشد. قدرت کرم ضد آفتاب برای مهار اشعه های ماورا بنفش بیشتر است. اما توجه کنید که هیچ ضدآفتابی. نمی‌تواند ۱۰۰ درصدِ اشعه‌های ماوراء بنفش را مهار کند.

رابطه spf و اثرگذاری

اما از نظر اثر گذاری روی پوست و البته ماندگاری روی پوست .بالا یا پایین بودن این عدد تاثیری ندارد .این بدین معنی است که کرم ضدآفتاب با SPF بالا. به همان میزان کرم ضدآفتاب با SPF پایین روی پوست دوام می‌آورد. یعنی بالا بودن SPF  در زمان تجدید آن روی پوست تاثیری ندارد .یعنی کرم ضدآفتاب با SPF بالا این امکان را به شما نمی‌دهد. که زمان بیشتری را خارج از منزل بدون تجدید کرم ضدآفتاب بگذرانید.

اما نحوه و شرایط تجدید کرم ضد آفتاب چگونه است.؟ بهترین روش این است که وقتی خارج از منزل هستید. تقربیا هر دو ساعت یک‌بار و بخصوص بعد از شنا کردن. و تعرق کرم ضدآفتاب خود را طبق دستورالعمل روی بسته کرم تجدید کنید.

 

 زمان استفاده از کرم ضدآفتاب

سوال مهمی که مطرح است این است. که بهترین زمان برای استفاده از کرم ضد آفتاب چه زمانی است .در پاسخ به این سوال باید بدانید که همیشه در هنگام خروج از منزل .باید از یک کرم ضد آفتاب خوب استفاده کنید. در تمام طول سال، خورشید اشعه ماوراء بنفش .از خود ساطع می‌کندو کرم ضد آفتاب. باتوجه به خواص و ترکیباتی که دارد.و با جلوگیری از رسیدن اشعه های مضر خورشید. از پوست شما در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت می کند.

نکته ای که حتما باید به آن توجه کنید. این است که حتی در روزهای ابری. تا ۸۰ درصد از اشعه‌های مضر ماوراء بنفش خورشید .می‌تواند به پوست شما نفوذ کند. برف، ماسه و آب نیاز به کرم ضدآفتاب را افزایش می‌دهند. زیرا آنها اشعه‌های خورشید را منعکس ‌می‌کنند.پس اگر در مکانی قرار دارید. که در معرض آنها هستید مانند ساحل دریا و جزایر .حتما استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید.

نکات مهم درباره زمان استفاده از ضد آفتاب

در ادامه نکاتی بیان می شود. که با رعایت این نکات و در کنار استفاده از ضد آفتاب هایی که ویژگی های خوب. عنوان شده را دارند می توانید از پوست خود .در برابر نور خورشید محافظت بیشتری کنید.

 

 • اگر به دنبال تغییر رنگ پوست خود هستید .حتما بدانید که این عمل تحت هر شرایطی برای پوستتان مضر خواهد بود .از تخت‌های برنزه‌ کننده پوست دوری کنید. اشعه فرابنفش خورشید و دستگاه‌های برنزه کننده می‌توانند .باعث سرطان پوست و ایجاد چین‌ و چروک‌ روی پوست شوند. و بهترین روش برای این کار این است .که اگر می‌خواهید پوست خود را برنزه کنید .از محصولات آرایشی مخصوص این کار استفاده کنید.اما در هر صورت بدانید .که همچنان نباید استفاده از ضد آفتاب را فراموش کنید.
 • در صورت امکان، هنگام بیرون رفتن از خانه در سایه راه بروید. به یاد داشته باشید که اشعه‌های خورشید .بین ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر بسیار قوی هستند. اگر سایه‌تان از شما کوتاه‌تر است حتما به دنبال سایه‌ باشید.
 • همانطور که در بالا هم به این امر اشاره شد. در نزدیکی آب، برف و شن و ماسه احتیاط بیشتری به خرج دهید.زیرا آنها می‌توانند اشعه‌های مضر خورشید را منعکس کنند .و احتمال بروز آفتاب‌سوختگی را افزایش ‌دهند.
 • یکی از راه های محافظت از پوست در برابر نو خورشید این است .که خودتان را در مقابل نور خورشید با لباس محافظت کنید. در صورت لزوم از بلوز‌های آسین بلند .و سبک وزن، شلوار، کلاه آفتاب‌گیر و عینک آفتابی استفاده کنید.
 • تغییر برنامه غذایی یکی دیگر از روش های موثر محافظت از پوست خود می باشد. ویتامین D را در برنامه غذایی خود بگنجانید. و آن را از طریق رژیم غذایی سالمی دریافت کنید .که شامل مکمل‌های ویتامین است. برای دریافت ویتامین D در مقابل نور خورشید قرار نگیرید.

 

مقدار کرم ضدآفتاب و فواصل زمانی

از نکات مهم درباره نحوه مصرف ضد آفتاب. مقدار مصرف محل مصرف و فواصل زمانی مصرف آن است .اگر می‌خواهید بدانید که هر بار. از چه مقدار کرم ضد آفتاب باید استفاده کرد. و در چه فواصل زمانی باید آن را تجدید کنید، نکات زیر را بخوانید:

 • اغلب افراد ۲۵ تا ۵۰ درصد از مقدار توصیه شده .کرم ضدآفتاب را استفاده می‌کنند.
 • محل های مهم برای استفاده از ضد آفتاب .که باید مورد توجه قرار گیرد این است. که فراموش نکنید که به قسمت‌های. بالای پا، گردن، گوش‌ها و. بالای سرتان هم کرم ضدآفتاب بزنید.
 • نکته مهم درباره خشکی و یا مرطوب بودن پوست این است. که ۱۵ دقیقه قبل از خارج شدن از منزل، به پوست خود. درحالی که خشک است ضد افتاب بزنید.
 • در هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب. برای پوشاندن تمام پوست‌تان که در معرض نور خورشید قرار دارد. از مقدار کافی ضدآفتاب استفاده کنید. اغلب بزرگسالان حدود ۳۰ گرم کرم. معادل پر شدن یک لیوان کوچک، برای پوشاندن تمام بدن‌شان نیاز دارند.
 • هرگز لب هارا فراموش نکنید. همچنین لب‌های شما ممکن است دچار سرطان پوست شوند. به همین دلیل برای محافظت از لبهایتان از بالم لب یا رژ لب‌هایی استفاده کنید. که حاوی ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر هستند.
 • از نکات مهم محافظت از پوست. وقتی که در فضای باز و در معرض نور خورشید هستید .این است که وقتی که از منزل خارج می‌شوید. و در فضای باز هستید، تقربیا هر دو ساعت یک‌بار.و بعد از شنا کردن و تعرق، کرم ضدآفتاب خود.را مطابق با دستورالعمل روی بطری کرم تجدید کنید.

کرم ضدآفتاب مانع دریافت ویتامین دی ؟

 

از نگرانی های رایجی که درباره ضد آفتاب ها وجود داد این است. که بسیاری نگرانند که استفاده از کرم‌ ضدآفتاب .مانع دریافت ویتامین D شود. اما سوال اصلی اینجاست آیا استفاده از این کرم‌ها میزان دریافت ویتامین D از نور خورشید را محدود می‌کند؟

پرتو های مضر آفتاب یا به عبارتی دیگر پرتو های ماورا بنفش. توسط ضد آفتاب ها دفع می شوند .یعنی کرم های ضد آفتاب SPF بالا طوری ساخته شده اند. که بیشترین تابش پرتوهای فرابنفش (UVB) خورشید را دفع می کنند. این پرتوها عامل اصلی آفتاب سوختگی و سرطان پوست هستند.

اما نکته مهم اینجاست. که این عمل درحالی اتفاق می افتد که برخورد طول موج پرتو UVB با پوست. منجر به فرایند تولید ویتامین دی در بدن می شود. یعنی تولید ویتامین دی در بدن با برخورد طول موج پرتو UVB با پوست .رابطه مستقیم دارد اما با این وجود، مطالعات بالینی. رابطه ای بین استفاده روزانه ضد آفتاب. و کمبود ویتامین D گزارش نکرده اند.

ویتامین دی و ضد آفتاب

در واقع،به طور شگفت انگیزی عکس این مطلب مشاهده شده. و مطالعات اخیر نشان می دهد افرادی که روزانه. از کرم ضد آفتاب استفاده می کنند. می توانند سطح مطلوب ویتامین D را در بدن خود حفظ کنند. چون فارغ از اینکه از ضد آفتاب SPF بالا استفاده کنید. بخشی از پرتوهای UV خورشید می توانند به پوستتان برسند.

 • اما بهترین راهکار این است .که اگر نگران کمبود ویتامین D بدن خود هستید. باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.
 • و نکته دیگری که باید مورد توجه قرار داد این است. که بسیاری از افراد ویتامین D مورد نیاز خود. را از مواد غذایی یا مکمل‌ها دریافت می‌کنند. به این طریق شما می‌توانید بدون اینکه در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار بگیرید.ویتامین D مورد نیاز خود را دریافت کنید.

اثر کرم‌های ضدآفتاب برای سلامتی

برخی نگرانند که استفاده مداوم از کرم‌های ضدآفتاب، سلامتی‌شان را به خطر بیندازد. استفاده از کرم‌های ضدآفتاب و در زیر سایه قرار داشتن خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد. سازمان غذا و داروی آمریکا تمامی محصولات ضدآفتاب را در رده داروهای بدون نسخه قرار داده است.

شواهد علمی نشان می‌دهد استفاده از ضد آفتاب، آسیب‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت اشعه‌های خورشید به پوست را به حداقل می‌رسانند. ادعاهایی مبنی بر اینکه مواد مؤثر کرم‌های ضدآفتاب سمی‌اند یا سلامتی انسان را به خطر می‌اندازند، ثابت نشده‌ است. با این حال، در انتخاب مناسب بهترین کرم ضد آفتاب وسواس داشته باشید. یعنی، اولین محصولی را که دیدید، نخرید. در عوض، محصول درست و مناسبی را پیدا کنید.

شرایط خرید ضدآفتاب :

متخصصان می‌گویند باید از محصولاتی که مواد زیر را دارند خودداری کنید:

 • اکسی بنزون: این ماده می‌تواند وارد جریان خون شود یا واکنش‌های پوستی آلرژیک را تحریک کند.
 • رتینیل‌ پالمیتات: این عنصر ممکن است سرعت رشد تومورها و ضایعات پوستی را افزایش دهد.

در عوض، متخصصان توصیه می‌کنند.دنبال محصولاتی باشید که در آنها از «اکسید ‌روی» یا. «دی ‌اکسید تیتانیوم» استفاده شده است.

اگر در مورد برخی مواد مؤثر کرم‌های ضدآفتاب نگران هستید.می‌توانید فرمولاسیونی را انتخاب کنید .که حاوی مواد مؤثر فعال متفاوت باشد. تا زمانی که کرم‌ ضدآفتاب شما طیف گسترده.دارای SPF 30 یا بالاتر و مقاوم در برابر آب است.از پوست شما در مقابل نور خورشید محافظت می‌کند.

 

نحوه استفاده ضد آفتاب برای کودکان و نوزادان

احتمالا بیشتر والدین این پرسش را داشته باشند. نکته مهمی که باید بسیار قابل توجه قرارداد این است . که استفاده از کرم ضد آفتاب برای نوزادان کوچکتر از ۶ ماه ممنوع است. البته همانطور که پیشگیری بهتر از درمان است .پس بهتر است که والدین از قرار دادن نوزادان زیر ۶ ماه. در معرض نور خورشید اجتناب کنند.بهترین روش برای محافظت نوزادان از نور خورشید این است. که تا آنجا که امکان دارد آنها را زیر سایه نگهداری کنید.

علاوه بر این،برای محافظت بیشتر و اطمینان خاطر از لباس‌های آستین بلند .شلوار، کلاه‌های لبه‌دار و عینک‌های آفتابی برای آنها استفاده کنید. مراقب باشید که آنها گرمازده نشوند. مصرف مایعات تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از گرمازدگی دارد . اگر کودک شما بی‌قرار بود یا بیش از حد گریه می‌کرد .یا روی پوستش آثار قرمزی دیدید، خیلی سریع او را داخل منزل ببرید.

ضدآفتاب کودکان

پرسش اینجاست که از چه نوع ضد آفتابی می توانیم برای کودک خود استفاده کنیم .اگر کودک‌تان ۶ ماه دارد یا بزرگتر است. می‌توانید برای او از ضد آفتاب طیف گسترده و مقاوم در برابر آب. با SPF 30 یا بالاتر، طبق دستورالعمل روی کرم، استفاده کنند. بهترین روش برای زمان تجدید کرم نیز این است .که زمانی که کودک خارج از منزل است، کرم ضدآفتاب باید تقریبا هر دو ساعت یک‌بار .یا طبق دستورالعمل آن، تجدید شود.

حتما به این نکته توجه کنید. که ضد آفتاب‌هایی که حاوی اکسید زینک و دی‌اکسید تیتانیوم هستند. یا ضدآفتاب‌های مخصوص کودکان و نوزادان. برای پوست‌های حساس آنها مناسب‌تر است.

 

اسپری‌ ضد آفتاب

اسپری های ضد آفتاب نیز یکی دیگر از گونه های ضد آفتاب است. سازمان غذا و داروی امریکا همچنان به بررسی ایمنی و اثربخشی .اسپری‌های ضدآفتاب‌ پرداخته است.چالش اصلی در استفاده از این اسپری‌های ضد آفتاب. بر خلاف کرم ها  این است که به سادگی نمی‌توان تشخیص داد .که آیا شما به اندازه کافی از ضد آفتاب برای پوشاندن.

قسمت‌هایی از بدن که در معرض نور خورشید هستند. استفاده کرده‌اید یا خیر. هنگام استفاده از اسپری ضدآفتاب، مطمئن شوید مقدار کافی از ضدآفتاب را اسپری و روی صورت خود مالیده‌اید.

جهت جلوگیری از استنشاق اسپری ضدآفتاب، هرگز آن را اطراف یا نزدیک صورت یا دهان خود اسپری نکنید. برای جلوگیری از استنشاق، ضدآفتاب را درون دستان خود اسپری کرده و سپس روی صورت پخش کنید. قبل استفاده از اسپری ضدآفتاب برای کودکان. از جهت باد آگاه شوید تا از استنشاق مواد اسپری توسط آنها جلوگیری کنید.

تاریخ مصرف کرم‌های ضدآفتاب

ضد آفتاب ها تا چه زمانی قابل استفاده اند ؟ شاید این یکی از مهمترین سوالاتی باشد که دانستن پاسخ آن در مورد ضد آفتاب ها بسیار ضرروری است .به نظر شما آیا می‌توان از ضد آفتابی که تابستان گذشته خریدیم. تابستان امسال هم استفاده کنیم یا باید هر سال یک کرم جدید بخریم.؟ آیا این کرم قدیمی اثربخشی خود را از دست داده است؟

بهترین روش مطالعه روش مصرف روی خود محصول است.برای یافتن زمان منقضی شدن محصول هم اطلاعات روی محصول. و یا بسته بندی محصول اما بطور کلی متخصصان پوست توصیه می‌کنند.که نه تنها در تابستان بلکه کل سال و در هنگام خروج از منزل .از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.و این به این دلیل است .که اثرات مضر نور خورشید در تمام طول سال وجود دارد. اگر هر روز و به مقدار کافی از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.

نحوه استفاده

نباید از تیوپ کرم شما چیزی باقی بماند. و در هر بار استفاده از مقدار مناسبی کرم استفاده کنید. و پس از آن« طبق دستور العمل به پاک کردن یا تجدید آن اقدام کنید. اگر کرم ضدآفتابی داشتید که برای مدتی استفاده نکرده‌اید.دستورالعمل‌هایی که در زیر آمده را دنبال کنید:

 • کرم‌های ضدآفتاب باید اثربخشی خود را برای حداقل سه سال حفظ ‌کنند.
 • بسیاری از کرم‌های ضدآفتاب دارای تاریخ انقضا هستندکه روی بسته بندی و یا خود محصول قابل مشاهده است. اگر تاریخ انقضای کرم شما گذشته است، از آن استفاده نکنید و آن را دور بریزید.
 • اگر روی کرم ضدآفتابی که خریده‌اید، تاریخ انقضا درج نشده است.روشی که می توانید از آن استفاده کنید این است. که تاریخ خریداری کرم را روی جلد آن بنویسید. به این شکل شما می‌دانید چه زمانی باید آن را دور بریزید.
 • حتما به این نکته توجه کنید که گر تاریخ انقضای کرم ضد آفتاب گذشته باشد. نشانه‌هایی مانند تغییر رنگ و میزان غلظت کرم قابل مشاهده خواهد بود. حتما این تغییرات را در ضد آفتاب خود شما باید آن را دور انداخته. و یک ضدافتاب خوب جدید خریداری کنید.

 

 

خلاصه مطلب

هر فردی با هر نوع پوستی و با هرنوع ژنتیکی.اگر بلد باشد در برابر آفتاب چطور از پوستش مراقبت کند.پوست سالم تر و شفاف تری خواهد داشت و مسلما آثار پیری هم دیرتر روی پوستش ظاهر خواهد شد.ضد آفتاب ها به ۲ شکل عمل می کنند . یک نوع مسدود کننده است که لایه نازکی روی پوست تشکیل می دهد. و مانع رسیدن اشعه مضر آفتاب به پوست می شود. نوع دیگر ضد آفتاب ها با جذب اشعه های مضر مانع رسیدن آنها به پوست می شود.

 

فواید استفاده از ضد آفتاب ها :

۱-محافظ پوست از اشعه ماورابنفش

با توجه به اثر مخرب اشعه های UV بر روی پوست و با توجه به نیاز بدن. به ویتامین D که اکثرا آن توسط نور خورشید جذب می شود. کرم ضد آفتاب با توجه به ترکیبات خود. مانع از ورود اشعه های مضر به بدن می شود و از ایجاد اختلالات پوستی جلوگیری می کند.

۲-جلوگیری از پیری زودرس

کرم ضد آفتاب،پوست را در مقابل چروک و خطوط نامتقارن و متقارن و همچنین پیری زودرس حفظ می کند.مطالعات نشان داده است افراد زیر ۵۵ سال که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنند.علائم پیری و چروک در پوست آنها ۲۴ در صد کمتر از افرادی است .که از کرمهای ضد آفتاب استفاده نمی کنند.

۳-کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست

از کرمهای ضدآفتاب در تمام طول روز و ماه استفاده کنید. تا پوست شما از خطر ابتلا به انواع سرطان پوست به ویژه ملانومدرامان باشد. این سرطان بدترین نوع سرطان شناخته شده پوست است.

۴-جلوگیری از آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی پوست شمارا ضعیف می کند و پوستتان را در معرض بیماری قرار می دهد.

۵-روشن کنندگی و خاصیت ضد لک

برخی کرم های ضدآفتاب علاوه بر فواید بالا که جنبه پیشگیری دارند .با فرمولاسیون منحصربفردی که دارد با استفاده از عصاره همچون بابونه آلوورا و شیرین بیان و … باعث روشن کنندگی پوست صورت و کاهش لک صورت خواهد شد.

منبع:

https://www.aad.org/media/stats/prevention-and-care/sunscreen-faqs

https://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%B1%D9%85_%D8%B6%D8%AF%D8%A2%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%A8

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید